Kravata - hrvatski nacionalni simbol

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 18. 10. 2017.

"Znate li da kravata potječe od Hrvata?" bilo je pitanje kojim su učenice Monika Andrašek i Antonija Tomašković započele svoje izlaganje namijenjeno svim učenicima i djelatnicima naše škole koji su se 18. listopada 2017. godine, na Svjetski dan kravate, okupili u holu kako bi ponešto naučili o tom izvornom hrvatskom proizvodu.

Iz prigodnog izlaganja moglo se saznati da je 18. listopada proglašen Danom kravate odlukom Hrvatskog sabora iz 2008. godine. Kravatu su nosili hrvatski vojnici u Tridesetogodišnjem ratu (1618.-1648.). Stalne borbe protiv Turaka učinile su od Hrvata vrlo cijenjene vojnike. Novačeni hrvatski vojnici imali su jedinstvenu vojnu odoru koristeći jedan prepoznatljivi detalj – maramu oko vrata, preteču današnje kravate. Kasnije su kravatu prihvatili Francuzi pod nazivom cravate. I sam kralj Lui XIV. volio je nositi kravatu kao modni detalj. Kravata se potom iz Francuske proširila Europom. Karlo II., kralj Engleske, Škotske i Irske, zaslužan je da su ubrzo nakon Francuza i Englezi prihvatili kravatu kao modni detalj. Prve kravate nisu nalikovale današnjima i bile su bijele boje.

Razlog zbog kojeg su hrvatski vojnici nosili takve marame oko vrata može se pronaći u hrvatskoj pučkoj tradiciji. Zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti. U početku je izrađivana od lanenog platna i čipke, a često i od vrlo skupocjene svile. Svilene marame, osim svoje ljepote, imale su i još jednu funkciju - zbog klizavosti samog materijala, u borbi su često čuvale vrat vojnika jer bi oštrica mača jednostavno skliznula niz maramu ne izazivajući posjekotine.

Monika i Antonija dale su kratak pregled kravate kroz povijest te naglasile u kojim prigodama treba nositi kravatu. Na kraju su i pokazale kako zavezati kravatu pa su i ostali krenuli njihovim primjerom.

Kako je Svjetski dan kravate izgledao u našoj školi, pogledajte iz sljedećih fotografija.