Obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 16. 11. 2018.

Dana  16. studenoga 2018.g. obilježili smo u našoj školi Dan sjećanja na Vukovar. Učenici 8. razreda, kao i svake godine, pripremili su za ostale učenike prigodnu prezentaciju o Vukovaru uz pomoć učiteljice povijesti Ines Toma, a tekst su čitali učenici Antonia Tomašković i Marko Gradinšćak. Također, u školi se već devetu godinu zaredom provodi projekt "Za djecu Vukovara" u sklopu kojega ćemo i ove godine vukovarskim udrugama "Golubica" i "Vukovarske iskrice" uplatiti skroman prilog od 1000 kuna.

Dan sjećanja na Vukovar obilježava se kako bismo se prisjetili svih žrtava Vukovara te svih branitelja koji su obranili našu domovinu i živote svih nas. Učenici su u prezentaciji naglasili kako se živjelo u ratnom Vukovaru, te što su proživjeli ljudi koji su bili potjerani iz svojih domova. Spomenuli su i legendarnog novinara Sinišu Glavaševića koji  je svakodnevno izvještavao o stanju u Vukovaru gdje je, na kraju, bio i ubijen. Pripremili su i jedan prigodan video iz kojega se jasno vidi kakvi su bili uvjeti u ratu te kako su ljudi svakodnevno morali bježati od smrti. Spomenuli su i Ovčaru, memorijalno groblje koje sadrži ukupno 938 bijelih križeva, i Vukovarsku bolnicu u kojoj je nakon pada grada stradalo mnoštvo ranjenika i bolesnika. Najmlađa vukovarska žrtva imala je samo 6 mjeseci, a najmlađa žrtva Ovčare tek 16 godina. Danas je Vukovarska bolnica obnovljena, a u podrumu bolnice napravljen je muzej s gipsanim figurama osoblja i bolesnika.

U spomen na sve žrtve Vukovara i Domovinskog rata učenici 8. r. Marija Horvat i  Teo Božurić zapalili su, u ime svih učenika i djelatnika škole, svijeću. Osmaše tek čeka terenska nastava u Vukovaru, no već ih sada vodi misao da moramo biti ponosni na sve naše branitelje, da ih nikada ne smijemo zaboraviti jer to su sjećanja koja trebamo sačuvati za budućnost.

Tekst i fotografije: Novinarska grupa