Na "Malim Vinkovačkim jesenima" predstavljena Legenda o Brezničkom Humu

Autor: Ivana Nogić, 14. 9. 2023.

Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci provela je, uoči "Vinkovačkih jeseni", 3. Literarni nagradni natječaj "Male Vinkovačke jeseni" na temu Moj zavičaj. Uz učenike iz cijele Hrvatske, uključili su se i članovi Novinarske grupe naše škole koji su istraživali legende našega kraja. Najviše se potrudila učenica 7. razreda Laura Andrašek čija je Legenda o Brezničkom Humu poslana na Natječaj, a povjerenstvo ju je nagradilo 3. nagradom i dvodnevnim boravkom u Vinkovcima 9. i 10. rujna 2023. godine. Laurina mentorica bila je knjižničarka Ivana Nogić.

Tema 3. Literarnog natječaja „Male vinkovačke jeseni“ bila je Zavičaj, a poziv za poeziju, kratku priču ili esej u veljači je upućen učenicima viših razreda osnovnih škola i srednjoškolcima iz cijele Hrvatske.

Među stotinama pristiglih radova, stručni ocjenjivački sud u sastavu Višnjica Sorčik, Gordana Medić i Đurđica Stuhlreiter dodijelio je 3. nagradu u kategoriji stariji osnovnoškolci (5. – 8. razred OŠ) upravo našoj Lauri za rad „Legenda o Brezničkom Humu“. Laura je rad napisala na kajkavskom govoru našega kraja pa se dragi naš kaj mogao čuti i u Vinkovcima, na svečanoj dodjeli nagrada, upriličenoj 9. rujna 2023. godine u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci, gdje su svi nagrađeni pročitali svoje radove.

​​

Uz zahvalnicu/priznanje „Dječjih vinkovačkih jeseni“ prva tri rada nagrađena su poklonima u vrijednosti 150, 100 i 70 eura, a posebna nagrada za sve nagrađene bio je dvodnevni boravak u Vinkovcima na manifestaciji „Dječjih vinkovačkih jeseni“ 9. i 10. rujna.

Novouređena Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci jedna je od najljepših i najvećih knjižnica u Hrvatskoj, u što se uvjerila i naša Laura koja je tijekom njezina obilaska saznala da je još davne 1970. godine upravo Knjižnica bila začetnik i organizator prvih "Dječjih vinkovačkih jeseni", koje postaju sastavnim dijelom "Vinkovačkih jeseni – međunarodne smotre folklora i običaja". Poticanje ovakve vrste stvaralaštva kod djece i mladih zalog je za budućnost, ali i jasan pokazatelj brige za očuvanje zavičajne baštine.