Domaćini prvog seminara u sklopu projekta "Sretno dijete"

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 11. 2. 2020.

Naša je škola 6. i 7. veljače 2020. godine bila domaćin prvog u nizu seminara koji će se održavati u sklopu projekta "Sretno dijete - program obrazovanja za socijalni i osobni razvoj djece, mladih i učitelja u sredinama s manje mogućnosti". Projekt provodi Forum za slobodu odgoja u partnerstvu sa školama i drugim odgojno-obrazovnim ustanovama, a u radu prvog seminara sudjelovalo je tridesetak učitelja i stručnih suradnika s područja cijele Varaždinske županije.

Projekt „Sretno dijete“ započeo je s provođenjem upravo u našoj školi, a nastavit će se provoditi sve do kraja školske godine s ciljem unapređenja kompetencija učitelja i stručnih suradnika za poticanje osobnog i socijalnog razvoja djece. Riječ je o predavanjima i radionicama kojima se potiče sustavan razvoj socijalnih i emocionalnih kompetencija djece, naročito u području komunikacije, međusobnih odnosa i prevencije nasilja. Učitelji i učenici iz devet škola i pet županija koji imaju privilegiju sudjelovanja u ovom projektu proći će programe obuke i preuzeti komplet edukacijskog materijala uz pomoć kojih će postati školski koordinatori za razvojni program unutar svoje škole. Poseban naglasak će se staviti na ulogu emocionalnog razvoja djeteta ili mlade osobe kako bi se adekvatnim postupanjem i školskim okruženjem stvorili potrebni uvjeti za njihovu dobrobit i uspjeh. Tako će školski koordinatori, nakon što prođu ovo stručno osoposobljavanje, imati zadatak osmisliti radionice radi diseminacije stečenih znanja i iskustava što većem broju učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika. U našoj školi taj će zadatak preuzeti padagoginja Anita Ivančan Božurić, učiteljica razredne nastave Barica Mlinarek i učiteljica njemačkog jezika Danijela Ivančan Bosilj koje su vrlo zadovoljne edukacijom.

Nositelj projekta u području stručnog provođenja je Forum za slobodu odgoja, a ostali partneri, uz našu školu, su: Karlovačka županija, Varaždinska županija, Grad Lepoglava, Grad Novska, Općina Babina Greda, Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana, Ogulin, Srednja škola Novska, Osnovna škola „Mijat Stojanović”, Babina Greda, Tehnička škola Nikole Tesle, Vukovar, Srednja škola Bartola Kašića, Grubišno Polje, Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar i II. osnovna škola Bjelovar.

Prema riječima voditeljice projekta Ane Munivrana, želja je utjecati na stvaranje pozitivne atmosfere u školi gdje se učitelji i djeca osjećaju kompetentni da osobne odnose, sukobe, probleme u komunikaciji te prohvaćanje različitosti rješavaju na nenasilan način. Također, ovom se edukacijom želi pomoći učiteljima da se osjećaju što uspješnije i kompetentnije na području odnosa s učenicima i prepoznavanja eventualnih poteškoća koje pojedini učenici imaju kako bi im pružili odgovarajuću podršku. U jednom širem smislu, govorimo o mentalnom zdravlju u školama koje ne bi trebalo biti prepušteno samo stručnom suradniku koji radi na prepoznavanju problema, već da svaki razrednik i učitelj uoči kojoj djeci je potrebna dodatna pomoć da bi se osjećala sretna, uspješna, zadovoljna te kako bi mogla ostvariti puni potencijal.

Projekt „Sretno dijete“ odobrilo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja te je za njegovo provođenje osiguralo iznos od 112666,00 kuna, stoga je sudjelovanje svih učitelja i stručnih suradnika u edukaciji besplatno.