STOP vršnjačkom nasilju

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 1. 3. 2020.

Učenici i djelatnici naše škole zajednički su obilježili Dan ružičastih majica 26. veljače 2020. godine, tj. zadnje srijede veljači čime su se pridružili brojci od više od dva milijuna sudionika širom Hrvatske. Prije početka nastave okupili su se u holu škole kako bi sudjelovali u prigodnom programu koji je pripremila Novinarska grupa pod vodstvom knjižničarke Ivane Nogić, u suradnji s pedagoginjom Anitom Ivančan Božurić. Tom prigodom svi su odjenuli ružičaste majice čime su poslali jasnu poruku da su PROTIV vršnjačkog nasilja u školama.

Pripreme za obilježavanje Nacionalnog dana prevencije vršnjačkog nasilja, poznatijeg kao Dan ružičastih majica, odrađene su tijekom mjeseca veljače kada je pedagoginja provela kratku anonimnu anketu koju je ispunilo 85 učenika od 4. do 8. razreda. Pitanja u anketi bila su vezana uz sigurnost u školi, kako se učenici osjećaju tijekom boravka u školi, jesu li ikada u školi bili promatrači ili žrtve vršnjačkog nasilja te ako jesu, što su točno doživjeli. Dobivene podatke obradili su članovi Novinarske grupe koji su ih usporedili s podatcima na razini države, te su rezultate predstavili u kratkoj prezentaciji na sam Dan ružičastih majica. Iz ankete proizlazi da je čak 38 % učenika naše škole bilo je žrtvom nekog oblika vršnjačkog nasilja, dok je prosjek na razini države 27 %. Podatak je to koji upozorava i učenike i djelatnike škole da obrate više pozornosti na nasilje u školi kako bi žrtava nasilja bilo što manje.

Novinari su pripremili i dva prigodna filma o cyberbullyingu, najčešćem obliku nasilja među učenicima u školama, te su učenici mogli komentirati viđeno i ponuditi neka rješenja.

Zajednički zaključak svih sudionika programa bio je da se možemo i moramo popraviti kako bismo bili bolji jedni prema drugima - prijatelji koji ne toleriraju nasilje.