Obilježen Europski dan jezika

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 2. 10. 2023.

Na inicijativu Vijeća Europe, a u suradnji s Europskom komisijom, 26. rujna svake godine obilježava se Europski dan jezika, a prigodan program obilježavanja održan je i u našoj školi. Bila je to prilika za podizanje svijesti o važnosti učenja stranih jezika u školi i izvan nje, za razgovor o prihvaćanju međukulturnih razlika i raznovrsne aktivnosti kojima se potiče višejezičnost kao jedno od temeljnih načela Europske unije.

Prigodan program obilježavanja Europskog dana jezika u našoj školi započele su učenice 8.razreda Nika Vrbanec, Lara Tomurad i Iva Grošinić. U njihovoj interpretaciji holom škole odzvanjali su stihovi pjesama poznatih pjesnika hrvatskog, engleskog i njemačkog govornog područja. Nika je pročitala pjesmu Jesen, hrvatskog pjesnika Dobriše Cesarića, Lara pjesmu Stepping by Woods on a Snowy Evening, američkog pjesnika Roberta Frosta, dok je Iva interpretirala pjesmu Herbsttag, austrijskog pjesnika Reiner Maria Rilke.  Učenice je pripremila učiteljica engleskog jezika Marija Zrinka Sokač.

U nastavku programa uslijedila je dramsko scenska igra „Pozdrav“ Mladena Kušeca u izvedbi učenica 5. i 6. razreda (Dea Božurić, Marsela Brckan, Nika Bosilj, Lorena Asić, Leona Đurinić, Leona Črnila, Sara Ivančan, Ines Kadi, Lucija Petaj, Josipa Petaj, Lara Vidak, Valerija Kišur, Kiara Hegedić), članica Dramsko-recitatorske skupine. Učenice je pripremila učiteljica Vesna Pucak.

Za interakciju s učenicima pobrinula se učiteljica njemačkog jezika, Danijela Ivančan Bosilj koja je pripremila izazov u čitanju Brzalica ili Jezikolomki na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku. Brzalica je kratka i duhovita književna forma nastala kao narodna jezična igra. Izgovara se u jednom dahu, a ponavljanje samoglasnika i suglasnika u brzalicama služi uvježbavanju govora.

Najhrabriji učenici okušali su se u brzom čitanju jezikolomki u nastavku, a svi ostali uživali su u dobroj atmosferi:

• Medo medi ne da meda, ne da medo medi meda.
  • Pitala metla metlu, gdje je metla metlu. Metla metla metlu iza vrata.
  • Svraka svraku preskakala, svaka svraka skaka na dva kraka.
  • How can a clam cram in a clean cream can?
  • The batter with the butter is the batter that is better!
  • Fresh fried fish, Fish fresh fried. Fried fish fresh, Fish fried fresh.

• Wenn Fliegen hinter Fliegen fliegen, fliegen Fliegen hinter Fliegen her.
  • Fischers Fritze fischt frische Fische. Frische Fische, fischt Fischers Fritze.
  • Zehn zahme Ziegen zogen zehn Zentner Zucker zum Zoo.

Učimo strane jezike kako bismo bili svjesniji vlastite kulture, a istovremeno postali otvoreniji za prihvaćanje različitosti i međukulturno razumijevanje.