Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 28. 2. 2024.

Učenici, učitelji i stručni suradnici naše škole zajednički su obilježili Dan ružičastih majica 28. veljače 2024. godine. Ružičasto su nosili i učenici i učiteljica PŠ Šćepanje. Obučeni u ružičaste majice svi su jasno poručili da ne žele nasilje u školi, a kako se sve može spriječiti nasilje, podsjetili su se uz prigodnu prezentaciju i videouradak Novinarske grupe.

Ovaj poseban Dan obilježava se zadnje srijede u veljači širom svijeta kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Običaj nošenja ružičastih majica potječe iz Kanade gdje se 2007. godine u jednoj školi dogodio tužni incident. Učenik koji je nosio ružičasto u znak podrške svojoj majci oboljeloj od karcinoma, doživio je nasilje, izrugivanje i neugodnosti u školi. Sljedećeg dana učenici koji takvo ponašanje nisu odobravali došli su u školu u ružičastim majicama. To je postala tradicija. U Hrvatskoj se Dan ružičastih majica obilježava od 2014. godine. Primjer hrabrih dječaka iz Kanade pokazuje nam da se svatko od nas može i mora boriti protiv nasilja. Budući da se mnogi učenici boje, ne znaju što reći ili napraviti kako bi zaustavili i spriječili nasilje, uz prigodnu prezentaciju podsjetili su se što bi bilo dobro učiniti ako sudjelujemo ili svjedočimo nasilju. Kroz prezentaciju su ih vodile učenice 5. razreda Lorena Asić i Ines Kadi. Nakon prezentacije učenici su pogledali prigodan videouradak članova Novinarske grupe „Pruži mi ruku prijateljstva“ kojim su sudjelovali na natječaju Foruma za slobodu odgoja „Oboji svijet“.

Nakon zajedničkog dijela uslijedile su zasebne radionice u pojedinim razrednim odjelima.

Prvašići su tom prigodom posjetili školsku knjižnicu gdje ih je knjižničarka upoznala sa slikovnicom Pascala Bieta „Izgubio se jedan zeleni pas“ što im je bila odlična podloga za razgovor na temu Različitosti nas obogaćuju.