„Čudesna šuma Žutica između dvije poplave“

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 5. 3. 2024.

U sklopu projekta Građanskog odgoja i obrazovanja „Bioraznolikost rijeke Lonje“ učenici naše škole pogledali su dokumentarni film „Čudesna šuma Žutica između dvije poplave“, autora Zorana Ožetskog. Šuma Žutica nalazi se na samim vratima najvećeg zaštićenog močvarnog područja u Hrvatskoj, Lonjskog polja, a film prikazuje život biljnog i životinjskog svijeta šume od ranog proljeća i povlačenja zimskih poplava, do kasne jeseni i dolaska novih poplava. Kako je film podijeljen na 8 dijelova, tj. priča, svaki razredni odjel imao je zadatak prezentirati jedan dio filma. Prezentacija svih uradaka upriličena je 28. veljače 2024. godine u školskom holu, a pratili su je svi učenici i djelatnici Škole.

Svake godine, uslijed obilnih poplava, šuma Žutica doživljava veliku preobrazbu. Prvašići su predstavili prvi dio filma koji se odnosi na razdoblje nakon zime, kada se otapa snijeg i stižu proljetne oborine pa se stvara ogromna količina vode za koju riječna korita Save i njenih pritoka nisu dovoljna pa se veliki dio razlijeva u prirodna poplavna područja, u koja spada i Žutica. Najniži dio šume tada se pretvara u jedno veliko jezero iznad kojeg se izdižu krošnje hrasta lužnjaka, poljskog jasena, crne johe i vrbe. Nakon što se vode vrate u korita rijeka, svuda u šumi započinje eksplozija života.

Drugi dio filma predstavio je drugi razred prigodnim plakatom. Istražili su kako početak proljeća izgleda u šumi kada se voda povlači pred nadolazećim proljećem. U močvarnim zajednicama ističu se močvarne smeđe žabe koje se okupljaju radi parenja. Istražili su i zlatooke žabe, smeđe krastače, malog vodenjaka i ostale vodene kukce.

Biljku kockavicu, jednu od najljepših biljaka šume Žutice, predstavili su učenici 3. razreda koji su prezentirali 3. dio filma. Izradili su prigodan plakat kojim su prezentirali bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta u proljeće. Spomenuli su i pojavu prvih dabrova u šumi 1996. godine koji je noćna životinja pa se teško može vidjeti.

4. dio filma predstavio je 4. razred prigodnim plakatom i maketama životinjskih vrsta. U šumi Žutici mjesec je svibanj, primjetno je bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta. Spomenuli su zmije bjelouške i bogatstvo kukaca koji opet daju obilje hrane brojnim pticama.

Peti razred izradio je prezentaciju o petoj priči filma. Šuma Žutica druga je najveća nizinska šuma u Hrvatskoj. Posebna je po tome što je već 40 godina i naftno polje s više od 200 bušotina, a u šumi je unatoč tome opstao bogat biljni i životinji svijet. Osim nepreglednih močvara za Žuticu je karakteristična šuma pravih zelenih divova hrasta lužnjaka u čijoj sjeni raste grm velike žutilovke po kojem je šuma, najvjerojatnije, i dobila ime. Na rubu šume nalazi se jedno od najdinamičnijih, ali nažalost i najugroženijih staništa – to su poplavni pašnjaci šume Žutica. Spomenuli su hrvatsku autohtonu pasminu konja – hrvatskog posavca. Sve što su naučili prezentirali su i uz pomoć makete. Također, izradili su i oslikali straničnike s motivima biljnih i životinjskih vrsta Lonjskog polja i šume Žutice koje su izložili u knjižnici da ih učenici mogu ponijeti sa sobom prilikom posudbe knjiga.

Čudesna_šuma_Žutica_5._priča

6.a i 6.b razred prezentirali su šesti dio filma čija je tema crna roda. Učenici 6.a razreda pripremili su prigodan videouradak, a 6.b razreda plakat u obliku rode, uz pomoć kojih su okupljenima ispričali najvažnije informacije o izgledu, rasprostranjenosti, razmnožavanju, načinu života te životnom vijeku crnih roda. Istaknuli su kako je čovjek jedina poznata vrsta koja prijeti crnim rodama.

Čudesna_šuma_Žutica_6.a

7. razred obradio je sedmu priču filma koja predstavlja jesen u šumi Žutici, uz početak obilnih kiša. Sedmaši su istraživali gljive, a svoja zapažanja oblikovali su u e-slikovnicu.

Osmaši su prezentirali 8. dio filma koji, također, predstavlja kasnu jesen u šumi. U iščekivanju zime životinje traže skrovišta gdje će prezimiti. Učenici su istražili što se događa u šumi između dvije poplave jer poplavno područje šume Žutica stoljećima pruža siguran dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Zaključili su kako šuma Žutica predstavlja važan ekosustav bogat biološkom raznolikošću.

Čudesna_šuma_Žutica_8._priča

Zanimljivo je napomenuti da je u šumi Žutica pronađena četvrtina od ukupnog broja vrsta vodozemaca i gmazova koji žive u Hrvatskoj. Dosadašnjim istraživanjima zabilježeno je preko 500 vrsta leptira, 9 vrsta vodozemaca i 6 vrsta gmazova. Žutica je važno stanište velikog i dunavskog vodenjaka, crvenog mukača, barske kornjače, dabra i vidre. Zbog toga izuzetnoga bogatstva biljnoga i životinjskoga svijeta, Žutica je dio Europske ekološke mreže – Natura 2000. Film se dotaknuo i vrlo važnog segmenta – suživota čovjeka i prirode i potrebe za očuvanjem ovog područja izuzetne bioraznolikosti.