Bajkovita terenska nastava u Ogulinu

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 10. 4. 2024.

Učenici petog i šestih razreda, u pratnji svojih razrednica i knjižničarke, proveli su 8. travnja 2024. godine na terenskoj nastavi u Ogulinu, krećući se putevima bajki Ivane Brlić-Mažuranić. Po dolasku u grad, dočekala ih je vodičica Sabina koja im je otkrila najpoznatije znamenitosti, legende i pokoju tajnu ogulinskog kraja. Rutu bajke zaokružili su posjetom Kući bajke Ivane Brlić-Mažuranić.

Ovogodišnju terensku nastavu učenici petog i šestih razreda ostvarili su u sklopu školskog projekta „Tragovima Ivane Brlić Mažuranić“, posvećenog 150. godišnjici rođenja Ivane Brlić-Mažuranić. Slavna književnica rođena je 18. travnja 1874. godine upravo u Ogulinu. Ogulinski kraj vrlo je bajkovit, krasi ga dolina rijeke Dobre i planinski div Klek koji 'spava' ponad grada. Učenike se najviše dojmio Đulin ponor, klanac rijeke Dobre koja na tom mjestu nestaje u dubinu zemlje pod kamenom liticom, gdje su učenici saznali legendu o mladoj djevojci Đuli / Zulejki koja se bacila u ponor zbog nesretne ljubavi. Nad liticom je smješten i stari grad Ogulin – Frankopanski kaštel, sagrađen početkom 16. stoljeća. Učenici su razgledali i crkvu svetog Križa iz 19. st., u kojoj je krštena i mala Ivana Mažuranić. Slobodno vrijeme proveli su uživajući u gradskom parku gdje se nalazi izvor – vrelo Cesarovac, spomenik izgradnji prvog vodovoda u Ogulinu. Uz okrepu na vrelu vezana je i legenda koja kaže da svaka žena koja popije vode “s Cesarovca”, postane lijepa, dobra i zauvijek mlada. Ako pak muškarac popije vodu “s Cesarovca” oženit će se Ogulinkom i ostati u Ogulinu.

​​​

Ogulin i okolica nisu ostavili ravnodušnom niti Ivanu Brlić Mažuranić koja je u Ogulinu provela prekrasno djetinjstvo. U bajkovitim ogulinskim krajolicima te bogatoj riznici legendi književnica je pronašla inspiraciju za pisanje “Priča iz davnina”. Vodičica Sabina otkrila im je podatak da je utjecaj Ogulina na život književnice bio tako velik da mu je posvetila početne rečenice iz svoje „Autobiografije“ o postanku „Priča iz davnine“:

Iz Ogulina potječu prvi jaki utisci kojih se sjećam. Već za prvog od ovih boravaka sjećam se osobite uzbuđenosti koju je u meni proizvela neobičnost okolice i tamošnjih narodnih nošnji. Čudnovati i napadni oblici Kleka i romantičnost Dobre pružali su mojoj mašti toliko hrane da sam daleko u noć prevraćala u mislima najčudnovatije slike i fantastične mogućnosti: što li se sve odigrava u dubokoj noći oko Kleka. Čudnovatim načinom pretpostavljala je moja mašta ne navrh Kleka, već u nutrini njegovoj silne, burne i neprestane prizore, odigrane fantastičnim, većinom herojskim, sad povijesnim sad biblijskim bićima, sve u nekoj vezi, a sve s nekim maglenim rodoljubnim ciljem. Štoviše, ove slike, koje su mi se prikazivale, nisam držala za tvorevinu mašte, već za neko otkrivanje koje mi je iz daljine odavalo istiniti nutarnji život Kleka.

Ogulinci su odali počast svojoj najpoznatijoj stanovnici i otvaranjem Kuće bajke Ivane Brlić-Mažuranić 2013. godine. Kuća bajke, jedinstven u svijetu multimedijalni i interaktivni centar za posjetitelje, slavi bajke i svekoliko bajkovito stvaralaštvo. Kuća predstavlja ne samo bajke Ivane Brlić-Mažuranić, već i bajke brojnih drugih hrvatskih i svjetskih bajkopisaca, a učenike su oduševili brojni multimedijalni sadržaji, poput čarobnog ogledala, ognjišta, stabala koja govore te brojni kvizovi koji se mogu odigrati.

Učenici su zaslužili i predah u McDonald'su na odmorištu Vukova Gorica gdje su se okrijepili od razgledavanja i druženja s bajkama. U Breznički Hum vratili su se prepuni dojmova pa već planiraju buduće terenske nastave tragom Ivane Brlić-Mažuranić.