Knjige koje mijenjaju život

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 7. 5. 2024.

U povodu obilježavanja Noći knjige našu školu posjetio je književnik Mladen Kopjar koji se družio s učenicima viših razreda. Predstavio im je svoje najpopularnije knjige: "Sjena brončanog štakora", "Petrin PIN", "Čokoladne godine", "Poštanski Marko" i "Djed Mlaz". Učenici su mu poželjeli dobrodošlicu kratkim programom i iznenadili izložbenim prostorom s njegovim knjigama koji su uredili članovi Kreativne radionice naše učeničke zadruge. U srdačnom razgovoru s učenicima književnik je odgovorio na brojna pitanja, a kao uspomenu iz naše škole ponio je poklon-straničnik, rad naših zadrugara. Susret je organizirala knjižničarka Ivana Nogić u suradnji s Nakladom Ljevak.

Mladen Kopjar samostalni je umjetnik koji živi i radi u Varaždinu, a njegove priče uvrštene su u brojne čitanke za osnovnu školu. Za zbirku priča i pripovijetki “Ljubav, padobranci i izvanzemaljci” dobio je nagradu Ivana Brlić Mažuranić 2009. godine. Druženje s književnikom započelo je kratkim programom koji su vodile učenice Lara Tomurad i Iva Grošinić. Nastupila je učenica Ines Kadi  koja je izvela pjesmu Nikole Krofaka „Proljeće“ s ovogodišnje županijske Smotre LiDraNo, a učenica Laura Andrašek pročitala je „Legendu o Brezničkom Humu“, nagrađenu na Vinkovačkim jesenima. Učenicima je čestitao im je i sam književnik zahvalivši se na prekrasnoj dobrodošlici.

Književnik je potom predstavio učenicima svoja najpoznatija djela, počevši od najnovijeg romana "Sjena brončanog štakora". Pročitao je uvodni dio, duhovit razgovor između četrnaestogodišnjih protagonista koji pričaju o ljubavi, roditeljskom nerazumijevanju… Radnja ubrzo prelazi sa svakodnevnih i aktualnih problema u sferu fantastike i mistike, čime autor dodatno želi zainteresirati čitateljsku publiku. Predstavio je i zbirku priča i pripovijetki za tinejdžere "Petrin PIN". Priče govore o generaciji koja je odrasla s digitalnom tehnologijom, a katkad i posve zarasla u nju. Učenici su vrlo brzo otkrili da je PIN u naslovnoj priči zapravo šifra Petrinog srca koju mora odgonetnuti dječak Jan ne bi li je osvojio. Učenicima se svidjela i uvodna priča iz djela "Čokoladne godine" uz koju su se svi dobro nasmijali.

Uslijedila su i razna pitanja za književnika, i književna i neknjiževna (nogometna), iz kojih su saznali da je napisao 19 knjiga, da mu je najdraža knjiga u djetinjstvu bila „Junaci Pavlove ulice“, da je počeo pisati  za odrasle, a onda se javio u Modru lastu urednici Željki Horvat-Vukelja kojoj je poslao nekoliko priča. Ona ih je prihvatila i prva priča koju je objavila bila je kratka priča „Zemlja orhideja“ iz knjige „Djed Mlaz“, učenicima poznata iz njihovih čitanki. Otkrio je i da su neke priče izmaštane, a neke imaju jasnu motivaciju iz stvarnog života, samo su možda malo zanimljivije napisane.

Književnika je posebno zamislilo pitanje: Koja Vam je knjiga promijenila život? Na to pitanje nije imao spreman odgovor, no nakon kraćeg razmišljanja istaknuo je knjigu Sue Townsend „Tajni dnevnik Adriana Molea“ te se prisjetio susreta s britanskom autoricom u Hrvatskoj osamdesetih godina 20. st. Učenicima je preporučio da je svakako pročitaju jer vjeruje da će i na njih imati pozitivan utjecaj.

Naravno, bilo je i nogometnih pitanja pa je otkrio da navija za Dinamo, a zbog sina i za NK Varaždin. Za kraj susreta književnik je učenicima postavio jedno pitanje – bi li radije čitali djelo nastalo umjetnom inteligencijom ili djelo stvarnog autora? Na opće iznenađenje, učenici su se izjasnili za stvarne autore jer su u njihova djela utkane emocije.

Susret je završio potpisivanjem knjiga i davanjem autograma, a za uspomenu na zajedničko druženje učenica Lorena Asić uručila je gostu straničnik, rad Učeničke zadruge „Vrijedne ruke“, što ga je posebno oduševilo!

Lijepa uspomena bit će i zajednička fotografija uz izložbeni prostor s knjigama Mladena Kopjara koji su uredili članovi Kreativne radionice naše učeničke zadruge, pod vodstvom učiteljice Danijele Ivančan Bosilj, u čast književnom gostu.

« Svibanj 2024 »