Ponovo u eko akciji

Autor: Darinka Cvišić, 11. 5. 2012.

Dana 30. travnja odlučili smo spojiti obilježavanje Dana planeta Zemlje i Međunarodnog praznika rada. Cijela škola se podijelila u grupe koje su se brinule za pojedine prostore oko škole i u njenoj bližoj okolici.  Neradu nije bilo mjesta, od osam sati svi su krenuli na posao koji im je bio određen.  Dok su se djevojke bavile cvijećem i  vrtom, dječaci su skupljali granje i smeće iz obližnje šume, no kako njihovog posla nije bilo previše, ostatak su vremena odmarali ili se bavili rekreacijskim igrama na EKO igralištu, livadi bez asfalta.

Jedna grupa, koju su činili učenici 3., 5., 6., i 8. a razreda, bila je zadužena za uređenje cvjetnjaka oko škole. Pa su tako najprije plijevili, okopavali i pripremali gredice za novo cvijeće: kadife, vodenike i begonije, a kako bez vode nema života, cvijeće je nakon toga trebalo i zalijati.

Drugu grupu činile su učenice 7. i 8. b razreda, te cijeli 4. razred koji su radili na školskome vrtu. Na unaprijed pripremljenom zemljištu (rad našeg neumornog domara) sijala se cikla, a na većoj površini grah i kukuruz. Iako je već sunce opako sjalo, učenici se nisu predali sve dok nisu zasijali cijelu površinu školskog vrta.

Treća grupa, koju je činio ostatak škole, pješačila je do streljane u Radešiću gdje su imali zadatak pokupiti smeće, suhe grane i razne otpatke, nakon čega su imali zabavno druženje u rekreativnim igrama.

Učenici su se ugodno provodili na čistom zraku znajući da čine dobro svojem okolišu te da pomažu u njegovom očuvanju. Prva i druga grupa su se   nakon završetka svojih radova pridružile trećoj  grupi u igrama i odmoru.

Akcija se održala uz pomoć Lovačkog društva  „Lisac“  iz Radešića i Općine Breznički Hum, tako da smo se nakon lagane šetnje do streljane mogli okrijepiti ukusnim sokovima, kobasicama, ali i   pizzom.

Naša je priroda napaćena i mislim  da bismo joj svi trebali pomoći u obnovi. Važno je znati da prirodi mogu pomoći i male stvari, jer ako krenemo malim koracima, možemo učiniti velike stvari. Svatko se treba zapitati koliko mu je važna naša priroda. Trebamo je opet početi voljeti i shvatiti da  svatko odlučuje o svojim postupcima, no na kraju naši postupci utječu i na druge ljude, ali i na prirodu. Ova akcija, iako ne baš velikih razmjera, donijela  je dobro našoj prirodi, ako ništa drugo, onda barem našem školskom okolišu.  Potrebno je shvatiti da bacanjem otpada činimo mnogo štete, a ako bismo počeli reciklirati, spasili bismo planet i poštedjeli drveće bez puno rada. Shvatite! I male stvari pomažu, zato se zapitajte što vi kao pojedinac možete učiniti. Pomognite i sebi i prirodi, pomognite nam da očistimo planet. Zapamtite!  Ljubav prema planetu dolazi iznutra, zato je u sebi probudite i očistite planet za sebe, ali i buduće naraštaje. Oni to zaslužuju.

Lucija Jalžabetić, 8.a r.