Mjesec borbe protiv ovisnosti (15.11. - 15.12.)

Autor: Darinka Cvišić, 2. 12. 2013.

Ušli smo u Mjesec borbe protiv ovisnosti. Tim su povodom članovi Novinarske grupe naše škole istraživali štetne utjecaje ovisnosti o drogama, alkoholu, internetu, tv-u i društvenim mrežama. Proveli su malu anketu kojom su željeli saznati koliko su naši učenici informirani o ovisnostima.

• Zbog čega mladi ljudi postaju ovisnici?

Mladi se počnu drogirati, piti ili pušiti kad padnu u depresiju jer ne vide izlaz iz svojih problema, ponekad i jer su radoznali, neki žele avanturu, ali najčešće posežu za ovisnostima jer im je dosadno.

• Kako se  možemo zaštiti od ovisnosti?

Bilo bi najpametnije da se ne damo nagovoriti na sam pokušaj da i malo probamo. Sportaši posebno ne bi smjeli pušiti niti piti alkohol jer neće moći postizati vrhunske rezultate.

Najbolja zaštita je da budemo jaki i da se u društvu ne damo nagovoriti na nešto što ne želimo.

Nećemo biti 'face' ako počnemo pušiti, piti ili drogirati se.

Možemo se zaštiti tako da zamolimo starije osobe za pomoć.

Možemo zatražiti liječničku pomoć ako situacija postane ozbiljna.

Trebalo bi više vremena provoditi vani, u prirodi, a ne cijele dane visiti na 'fejsu'. Da više međusobno razgovaramo i da se više družimo, bilo bi manje problema s ovisnostima.

• Kako prepoznati ovisnika?

Kad osoba popusti u učenju, kad promijeni ponašanje (na gore), kad se druži sa sumnjivim ljudima, počne stalno lagati, biti agresivna i razdražljiva, ako stalno traži razlog za sukob i protivi ti se odlukama svojih roditelja ili učitelja, možemo posumnjati da mlada osoba ima problema s ovisnostima.

Ovisnici o 'fejsu' i tv-u imaju krvave oči, neispavani su i blijedi, nikad nemaju vremena i nikad ništa ne stignu.

Zbog droge i alkohola mnogi su mladi ljudi nastradali, neki čak i poginuli, a neki su trajno uništili život sebi i ljudima oko sebe!! Zbog toga prestanite konzumirati alkoholna pića i ne pomišljajte na droge!

Naši su učenici pokazali visok stupanj osviještenosti kad su ovisnosti u pitanju. Učenici 6. razreda uredili su i prigodan pano kojim, također, upozoravaju na velike opasnosti koje se skrivaju iza ovisnosti.

Novinarska grupa

« Svibanj 2024 »